
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.62 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Mating Post Length | 4.2 mm |
| Termination Post Length | 3.18 mm |
Stock: 565
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51980
Ext.Price$0.51980
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51980 | $0.51980 |
| 10 | $0.43687 | $4.36870 |
| 25 | $0.41404 | $10.35100 |
| 50 | $0.39240 | $19.62000 |
| 100 | $0.37190 | $37.19000 |
| 300 | $0.34805 | $104.41500 |
| 500 | $0.32573 | $162.86500 |
| 1000 | $0.30949 | $309.49000 |
| 3000 | $0.29683 | $890.49000 |
| 5000 | $0.28469 | $1423.45000 |
